12 Ekim 2011 Çarşamba

Zigzag örgülü örtü modeli

Size sunduğumuz zikzak örgülü, sıcacık, canlı, rengârenk örtü birçok yerde işinize yarayacaktır.
Çocuklarınızın odasında sevimli bir yatak örtüsü, kır gezintilerinde ister battaniye, ister yaygı olarak böyle bir örtüyü kullanabilirsiniz veya oturma odanızdaki divanı ormanlardan gelen bu renklerle kapatabilirsiniz. Örtünüzü gösterdiğimiz renklerde yapmak istemezseniz tabii türlü değişik renk uyumunu yaratabilmek sizin elinizde.
Ne var ki hafif ton farklılaşmalarını tercih ederseniz ince ve zarif bir kompozisyon, parlak ve zıt renkleri tercih ederseniz neşeli, hareketli bir sonuç ortaya çıkacaktır. Eğer evdeki yün artıkları böyle bir kompozisyona yetecek gibiyse, o zaman örtünüz güzel olduğu kadar da ucuza çıkmış bir eser olacaktır.


Malzeme
Aşağıdaki renklerden 150’şer gr spor yün (Nako-venezia) y.eşil, su yeşili, koyu yeşil, pas rengi, kiremit rengi; 100'er gram da turuncu, sarı, bej ve beyaz; 6 numara tığ.
Örgüler
Basit brit.
Yengeç örgü (geriye doğru, yani soldan sağa örülen sık iğne).
Yapılışı
Renkleri her iki sırada bir değiştirecek ve şu düzende sıralayacaksınız: koyu yeşil, yeşil, su yeşili, pas rengi, kiremit rengi, turuncu, sarı, bej, beyaz. 382 ilmeklik bir zincir çekip her sırayı aşağıdaki gibi örün: * 8 ilmek basit brit,' aynı zincir ilmeğinden 5 ilmeklik bir grup basit brit, 8 ilmek basit brit, 1 basit brit yapın fakat kapatmayın, alttan bir ilmek zincir atlayın, 1 basit brit yapıp daha önceki iki brit ile birlikte kapatın*. Bütün sıra boyunca *'ten *'e kadar tekrarlayın, 8 basit brit ile tamamlayın. Örtünüz 82 sırada bitecektir. Son olarak çepeçevre bir yengeç örgü geçin.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder